Savilon, výběr z bobulí, 2021, Hanzel

savilon-hanzel 2021

Savilon - krásný kousek z dílny Františka Kabely

Víno měsíce února

Celý leden jsem se přemlouval k otevření nějakého polosladkého vína a napsání krátké recenze pro ,,víno měsíce”. Nakonec jsem se rozhodl pro nový Savilon, výběr z bobulí, 2021 z vinařství Hanzel a byl jsem mile překvapen.

Zbytkový cukr 23,7 g/l příjemně vyvažovalo necelých osm gramů kyselinek, takže víno rozhodně nepůsobilo příliš sladkým dojmem, jak jsem se původně obával.

Kromě vyvážených cukrů a kyselin toto víno charakterizuje výrazná vůně broskve, exotického ovoce, které se projevuje i v chuti a vysoký alkohol 14 g/l. Ten sice odhalíte hned při prvním ochutnání, přesto však celkový dojem z vína nekazí a to ani při zahřátí skleničky na pokojovou teplotu. Naopak podtrhuje pevnou strukturu tohoto savilonu dodává mu na robustnosti.

Hrozny pro výrobu dozrály ve viniční trati Volné pole v katastru obce Hostěradice do cukernatosti 27,8 stupňů ČNM a sbírány byly 2.11.2021.

Savilon výběr z bobulí 2021 je krásný kousek z dílny pana Františka Kabely, uspokojí všechny milovníky polosuchých až polosladkých vín a nadchl i degustátory v Salonu vín České republiky, kteří mu udělili zlatou medaili a zařadili ho tak mezi 100 nejlepších vzorků roku 2023.

V únoru si jej můžete koupit v prodejně Víno Jundrov za akčních 200 Kč za lahev a pak už jen stačí nakrájet si nějaký vyzrálejší sýr, natáhnout nohy k hořícímu krbu, uchopit skleničku do ruky a začít ochutnávat.

Pěkný únor a celý rok 2023 přeje
Beriš JSVV.