Suché Chardonnay, pozdní sběr, 2022

Chardonnay

Nazlátlá barva, svěží mirabelka, banán a žlutý meloun

Víno měsíce dubna

Ten, kdo před dvaceti lety nepil chardonnay, byl stejně mimo, jako kdyby dnes neměl profil na facebooku. Zkrátka ,,úplná nudla”.

Během let obliba této módní odrůdy postupně klesla a v současnosti ji na předních příčkách prodejnosti válcují ryzlinky a zejména rulandy šedé, ale to neznamená, že nemá své příznivce.

Dnes se nám do prodeje dostává víno vyrobené z hroznů této odrůdy z vinařství Hanzel v suché verzi a o to víc mě zajímalo, jak se s ní sklepmistr tohoto vinařství pan František Kabela po předchozích sladších ročnících popasoval.

Do skleničky jsem si nalil víno světle nazlátlé barvy a začal ochutnávat. Kdo by čekal herdu do nosu v podobě výrazného odéru výprodeje praskajících banánů v Lídlu, netrefil by se. Vůni tohoto a dalšího exotického ovoce sice ve skleničce objevíme, ale nepřevládá a je kultivovaně provázaná s chlebovinkou a kandovaným ovocem.

V chuti je víno harmonické (4 g cukru a 7 g kyselinek), převládá svěží mirabelka a v dochuti jemný banán a žlutý meloun.

Suché Chardonnay pozdní sběr 2022 má svůj původ v obci Vrbovec ve viniční trati U svatého Urbana, má 12,5 % alkoholu a v prodejně Víno Jundrov si v měsíci dubnu můžete koupit sedmičku tohoto vína za 190 Kč.

Na zdraví a na Velikonoční neděli na koštu v sokolovně nashledanou.
Beriš JSVV.